Thursday, 11 February 2016

Onaj s lektirom

Bok svima!
Danas ću malo pisati o obaveznim lektirama. Zvuči grubo? Zapravo, samo ću nabrojati svojih pet najdražih...
Najbolje knjige su bile one na koje sam slučajno naišla. One su me oduševile. Ove moje najdraže lektire, one su me – iznenadile. Jer kako jedna knjiga koja je, uf, lektira, može biti toliko dobra? Te lektire sam teška srca vraćala u knjižnicu. 



Nikada nisam voljela lektiru. Čudno? Zato što volim čitati? Da, ali više volim čitati ono što sama odaberem nego stranice koje moram bezvoljno okretati kako bih dobila neku brojkicu u (e-) imeniku. Ipak, u mojih osam i nešto malo godina u školi, našla sam nekoliko lektira koje su mi se svidjele. Ovdje ću popisati svojih pet najdražih i za svaku vam dati razlog da ju (opet) pročitate.

5. Hrvoje Hitrec: SMOGOVCI



Naravno da svi znate za Smogovce! I kako da vam se ta lektira ne sviđa? Iskreno, ja se baš ne sjećam što se u njoj događalo, stoga sam morala pročitati kratki sadržaj. Neću vam sada prepričavati što sam pročitala. Sjećam se, međutim, da sam se puno smijala. I ako tražite savjet o tome kako ostati dijete, uzmite u ruke ovu knjigu. Sjetite se da su dječji problemi, iako se nama čine malima, za djecu veliki. Sjetite se da smo svi različiti, da svatko ima svoje interese koji ga čine jedinstvenom osobom. Čitajte ovu knjigu i stavite svoje probleme sa strane. Smijte se zgodama i nezgodama Smogovaca, navijajte za njih, tješite ih. Na kraju ćete biti ispunjeni dječjom jednostavnošću i shvatit ćete da nije puno potrebno za smijeh.

4. J. D. Salinger: LOVAC U ŽITU


Da je meni netko rekao da će se i ova knjiga naći na blogu, izmislila bih vremenski stroj i otputovala u budućnost  da se uvjerim da to nije istina. Ali evo je, uspjela se uvući. Bilo bi mi jako žao kad tu knjigu ne bih stavila na popis najdražih mi lektira. Tek sam ju nedavno čitala i još mi uvijek nije sasvim jasno zašto mi se tako svidjela. Odgovara li ova knjiga na pitanje: kako ostati dijete? Da. Holdenova sestra Phoebe odgovara. Ono što me jako iznenadilo bilo je koliko je ona zrela za svoje godine. Holden k njoj dolazi po savjete, iako je stariji od nje. To nas samo uči da su djeca ozbiljnija nego što mislimo. Ona također imaju ambicije i želje, i stvari koje im se jako sviđaju, ali i stvari za koje žele da ne postoje. Ona su također puna osjećaja koje iskazuju na najrazličitije načine. Ali što je najljepše kod Phoebe – trudila se ljutiti na Holdena, ali nije mogla. Ugledajte se na nju i pokušajte se ljutiti na nekoga koga volite. Nije moguće? Tako treba!

3. Roald Dahl: CHARLIE I TVORNICA ČOKOLADE


Žao mi je što se ne sjećam knjige tako dobro kao filma. Ali potrudit ću se. Vjerujem da ste svi čuli za nju, a ako ju još niste pročitali, što čekate?! Zlatnu ulaznicu?
Dugo mi je trebalo da shvatim zašto mi se ova knjiga toliko svidjela. Wonka je tražio dijete koje će postati nasljednik tvornice. On je tražio dijete. Osobu čije srce još nije zatrovano željom za bogatstvom i moći, nego željom za još više… djetinjstva. U tome je bit knjige – da nas natjera da želimo postati nasljednici tvornice, ali ne zbog novca, niti zbog doživotnih slatkiša, već zbog želje da ostanemo djeca. I da, kada odrastemo, radimo ono što će drugima donositi radost.

2. Melita Rundek: PSIMA ULAZ ZABRANJEN


Ja… Ne znam… Nema riječi kojima bih mogla opisati svoje oduševljenje ovom knjigom. Kad smo ju čitali, nitko u razredu ju nije volio jer ju nije razumio. Meni je bila odlična! Obožavala sam ju. Čitala sam crne riječi na bijelom papiru, ali one su oživjele u boje. One su bile zvijezde, ljubičasti nilski konji i Tom Sawyer. To je kratki opis knjige i njezine ideje. Nikada nemojmo zaboraviti maštati. Nemojmo nikada odrasti toliko da ne možemo zamisliti bradatog ljubičastog nilskog konja. Ako baš želite znati o čemu se radi: inteligentan pas koji voli čitati upoznaje dječaka koji ne voli čitati s čarima knjiga. Ostalo vam neću spoilati. Pročitajte ju, obavezno! Ako se i dalje pitate kako ostati dijete, uzmite u ruke ovu knjigu. Duhovita je i djetinjasta. Govori o dobrom starom Zagrebu, ali sada je prožet čarolijom. Tako i Matoš oživljava i ustaje sa svoje klupe, psi govore, a ulica sama nastaje kako bi ljudima ubrzala put do one male i zaboravljene knjižnice… A kada čitate knjigu, i u vašoj se duši stvara ta mala ulica do te zaboravljene knjižnice u kojoj se čuvaju spisi vaše mašte i vašeg djetinjstva.


1. Antoine de Saint-Exupéry: MALI PRINC


Evo kako su izgledale moje misli dok sam bila na polovici knjige: „Ova knjiga je prekrasna. Jedna od najboljih ikada… Dobro, tko umre?“ Dobre knjige te nasmiju, a odlične te rasplaču. I doista, to je bila jedina obavezna lektira zbog koje sam plakala. Voljela sam Maloga Princa. Voljela sam njegova pitanja i zahvaljivala sam mu što ih je postavljao jer sam i ja željela znati odgovore na njih. Knjiga nije bila baš vesela, ali bila je prelijepa. Neopisiva. Rekla je jako puno koristeći malo riječi. Baš kao što bismo i mi trebali. Prava ljubav se iskazuje ponajprije u djelima, a onda i u riječima.
Savršeno je što se ta knjiga čita baš u osmom razredu. Onda se pripremaš za srednju školu, za sljedeći veliki korak u tvojem životu i početak na putu odrastanja. A Mali Princ ti šapuće savjet prije nego kreneš na taj put – ako želiš postati dobra odrasla osoba, ostani dijete. 

Evo, mojih pet najdražih obaveznih lektira... Nadam se da ćete imati vremena za barem jednu od njih. Nadam se da ću i ja imati vremena da ih još jednom pročitam...
Do čitanja!

Franka

No comments:

Post a Comment